Fler personer i Säkerhetspolisens ledning ska förekomma i media. Det är huvudsyftet med Säkerhetspolisens nya organisation för att hantera förfrågningar från media. Den nya organisationen införs från och med fredagen den 1 februari.
Sedan hösten år 2004 har Säkerhetspolisen på ett mer systematiskt sätt hanterat mediefrågor. Då tillträdde polisöverintendent Anders Thornberg som informationsdirektör, i januari 2005 började så pressekreteraren Jakob Larsson. Enligt siffror från SOM-institutet vid Göteborgs universitet har samtidigt allmänhetens förtroende för myndigheten förstärkts, något Säkerhetspolisens ledning tolkar som ett kvitto på att det är rätt att satsa på en ökad öppenhet och tillgänglighet. Nu tas nästa steg i denna satsning. Från och med den 1 februari 2008 blir Jakob Larsson presschef, och är direkt underställd Säkerhetspolisens ledning vad gäller mediefrågor. Maria Martinsson blir ny pressekreterare. Ansvaret i ledningen utökas
Verksledningen har tidigare främst representerats av generaldirektör Anders Danielsson och polisöverintendent Anders Thornberg i media. Nu utökas ansvaret i ledningen.Anders Thornberg svarar på operativa frågor, Doris Högne Rydheim på frågor som rör skyddsverksamheten. Givetvis kvarstår generaldirektör Anders Danielsson som ytterst ansvarig för myndighetens arbete, och kommer att fortsätta att ge intervjuer.
- I och med detta tar vi vårt nästa steg i arbetet med att göra Säkerhetspolisen så öppen och tillgänglig som en säkerhetstjänst, med sina krav på sekretess, rimligen kan vara, säger generaldirektör Anders Danielsson.
För att kontakterna ska fungera så smidigt som möjligt gäller att alla förfrågningar från media hanteras genom kontakt med presschefen eller pressekreteraren. Presschef Jakob Larsson nås liksom tidigare på telefon 070-226 59 59 alternativt 08-401 76 20. Pressekreterare Maria Martinsson nås på telefonnummer 076-118 35 69 eller alternativt på 08-401 48 63.